som tillsammans med man och hund, blev jagade av en ung älg i skogen för ett par veckor sedan. Och strax därefter träffade jag en annan som hade blivit varnad för en älgko och två kalvar vid vårt spår i skogen, också för kanske två veckor sedan.
För någon vecka sa någon i Facebookgruppen att den stött på en fjolårskalv som var SNÄLL. Fan tro´t. Selma och jag gör helt rätt som skippar skogen!
Bra jobb idag. 2000, som målet är.
En dag är jag ledig fram till nästa helg och det är på midsommarafton, annars är det bara jobb.
Jag skickar manus nästa söndag och på måndag åker vi till Fjällbacka.
Vi kommer hem på torsdagen och på fredagen har jag möte om manuset och kan fortsätta jobba med att skriva klart OCH börja redigera.
Jag har aldrig skickat in något så ofärdigt förut, men det mesta är ju nytt i mitt skrivliv, så varför inte? Jag kommer med lite tur ha skrivit 50 tusen ord, och jag har aldrig lämnat mindre än 70 tidigare. Men men, jag ska skissa upp de sista kapitlen på något sätt, hur man nu gör det.
Här ska Pella bryta armen. Typ så kanske?
Nu ska vi kissa och sova och det ska bli mig ett SANT nöje.
2 kommentarer:
Sov gott 😴
Tack!
Skicka en kommentar