I morgon torsdag manus, sedan Köping med Jonathan. På fredag åker jag till Vårgårda, hem sent lördag. Söndag hämta Selma, men sent, för jag behöver börja packa ihop lägenheten för att förbereda för målare som kommer nästa vecka.
måndag: ta emot soffa på eftermiddagen och skräpsamlarna runt lunch, i Farsta. Städa lilla sovrummet där. Lämna nycklar till städare på kontor i stan. Städa ut de stora garderoberna på Ingarö. Selma får hänga med hela dagen.
Tisdag: Flyttfirma kommer 8.00 och flyttar de stora garderoberna från Ingarö. Demonterar dem, flyttar dem, och monterar upp dem i Farsta. Jag måste förstås följa med och visa var de ska stå. Först när skåpen är borta kan jag flytta sängen från sovrummet till hallen. Den är svintung så måste försöka dra den på en handduk, typ.
Intervju klockan 11, fortsätta trycka ihop inredningen så gott det går inför onsdag.
Onsdag, målare kommer till Ingarö, samtidigt kommer städare till Farsta exakt samma tid. Eftersom jag fick skjuta på flytt kan jag ju inte måla själv, som var planen. Städare har fått nycklar. Allt ska vara röjt där till dess.
Selma och jag ska fråga om vi får sova hemma hos Mio i två nätter, sedan ska jag ändå lämna henne där och åka till Gävle för bokprat på lördag, sover kvar på hotell till söndag och hämta Selma på hemvägen. Då har nog färgen torkat och jag kan ställa tillbaka sängen.
Den 17e installeras duschväggarna i Farsta.
Toaletter har jag inte beställt, inte heller tvättmaskin. Först dörrarna, sedan resten.
Man vet att man lever!
(De säger att de är klara i Farsta. Jag tror det när jag ser det.)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar