Jag gillar inte kvällskörning, men hade inga alternativ igår, och till Norrköping hade jag sällskap i bilen av en författarkollega.
Nu är vi morgontrötta, Selma och jag, tror jag somnade halv ett eller ett, kanske, och det blir nog en seg dag idag. Jag ska öppna manus i alla fall, för nu är det bara en månad kvar och väldigt mycket kvar att göra. Och det kommer att gå bort dagar i oktober, rätt många till och med.
Först och främst torsdag, wohoo, när jag får nycklarna. Och fredag när otaliga leveranser kommer plus de som ska riva duschkabin och garderober. Det blir en lång dag i Farsta om inte alla leveranser kommer redan på förmiddagen.
I helgen ska jag tillbaka och mäta. Eventuellt ska jag packa upp tvåmanssoffan jag har köpt till Selma, men i så fall får den stå i köket så länge. Vi får se. Jag ska i alla fall ta med leksaker och vattenskål redan på torsdag.
Det var så jag gjorde här. Vi åkte hit med jämna mellanrum och lekte, så när vi väl flyttade var hon välbekant med lägenheten och att det var möbler i den verkade hon inte ens märka. Hon skuttade in och började leka.
Jag hoppas förstås att det blir likadant i Farsta.
Helgen i Göteborg var FAB!
Så roliga seminarier som startade i fredags med invigningen av Crimetime och en AW med Henrik Fexeus som lurade brallan av alla som var med på scenen (utöver mig: Anders de la Motte, Camilla Läckberg, Sara Strömberg och Mats Strandberg) och på dem som satt i publiken, förstås. Det var som en föreställning, han är grym på scenen!
I lördags liveskrev jag en novell i Skrivas monter, men hur den blev kan jag inte bedöma. Det var kul. Det jag skrev gick direkt ut på en skärm som min dator var kopplad till. Det var inte på en scen utan mer bredvid och då och då kom folk och ställde sig och kollade. Det tog en timma.
Jag tänker på Grimwalkers och hur de skriver, det går ju undan för dem bägge, och jag tänker att det verkligen är en träningssak att skriva snabbt. För min del kroknar jag lite, men det det går ju i alla fall med hyfsad fart.
Novellen skulle vara 5800 tecken och jag skrev 5845 på en timma. Hade jag haft samma fart i tre timmar, hade det ju varit en väldigt bra dag på jobbet. Och så jobbar Grimwalkers varje dag. Det är bra gjort. Jag undrar om de ens KAN jobba långsamt. Man får ju sitt tempo, liksom.
Igår hade jag flera samtal på Deckarscenerna, samt ett i montern med min förläggare, innan jag var klar och kunde åka typ kvart över fyra.
Så lite trött idag, men nöjd eftersom allt gick så fint.
Och just det. Jag har skrivit på ett nytt treboksavtal med Forum, medan jag var borta. Fem böcker om Koster totalt. Tjohooo, för det.
I morgon ska jag till Rimbo bibbla, vet inte hur jag tänkte när det gällde det där, men jag spottar i nävarna såklart. Sedan ska jag till Vansbro bibbla den 18e, en lördag, och då åker jag fram och tillbaka samma dag eftersom det är mitt på dagen. I november ska jag till Vårgårda och då ska jag också åka fram och tillbaka samma dag, men i Gävle veckan efter sover jag på hotell pga sen föreställning.
Det är mycket nu. Nästa måndag ska jag visa lägenheten och här ser för jävligt ut just nu. Men min bästa granne har lovat att jag får ställa in grejer hos henne under visningen.
Typ så. Vi har varit ute, Selma har ätit och somnat om i fönstret och jag måste också äta. I Göteborg blev det mer godis än mat, för det var svårt att hitta något som var både mjölk- och glutenfritt.
Tjohej!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar