Mina föreläsningar.

Jag berättar om ett författarliv som kanske har sett lite annorlunda ut än många andras. Min vardag i skrivsoffan i förorten. Uppväxten i Fjällbacka. Den ensamma mamman med världens bästa son. De slitsamma åren med heltidsjobb och pendling. Om hur var att debutera med en självbiografi som alla ville prata om och om hur surrealistiskt det är att få se sin bok på topplistor och att vid femtio år fyllda plötsligt ha en helt ny karriär. För referenser, kontakta till exempel Borås stadsbibliotek, Bollnäs bibliotek, Värsås bibliotek. Bokning sker via Författarcentrum

söndag 4 maj 2025

Nu tror jag att jag har koll på veckan som kommer.

 Det är ju coachingvecka, men jag hinner också träffa min agent i morgon och ha releasefest på torsdag. 

Att släppa bok är inget jag längtar efter, någonsin. Tvärtom är det mest en jobbig känsla, för så mycket står på spel. 

Den stora frågan för mig just nu är om mina gamla läsare kommer att acceptera att jag skriver nytt och att den har noll procent feelgood i sig. Det har varit viktigt för mig med att göra det till en distinkt deckare, utan feelgoodinslag, men vad kommer läsarna att säga om det?

Jag orkar inte ens höra Åh nej, du kan väl skriva mer feelgood istället. Det hade jag förstås kunnat, men när det inte längre går att försörja sig på det så måste jag ju göra något annat. Det blir inte längre lustfyllt att skriva bok 23, som inte kommer att sälja tillräckligt. Naturligtvis struntar läsarna i det, och det ska de ju göra, men för mig blir det jobbigt att höra.  Well, jag känner alltid den här jobbigheten innan boksläpp, även om det kanske är snäppet mer den här gången. 

Så jag blundar och tänker att snart är det över och till dess får jag försöka lita på de proffs som har läst och gillat. 

Idag har jag jobbat hela morgonen och i eftermiddag ska jag hem till en kompis och födelsedagsfika. Selma får följa med. Det ska bli supermysigt. Fullt med folk som fattar släppångesten. Haha. 

2 kommentarer:

Eva-Lotta sa...

Jag håller tummarna för ett bra mottagande!

Åsa Hellberg sa...

Tack snälla!