Mina föreläsningar.

Jag berättar om ett författarliv som kanske har sett lite annorlunda ut än många andras. Min vardag i skrivsoffan i förorten. Uppväxten i Fjällbacka. Den ensamma mamman med världens bästa son. De slitsamma åren med heltidsjobb och pendling. Om hur var att debutera med en självbiografi som alla ville prata om och om hur surrealistiskt det är att få se sin bok på topplistor och att vid femtio år fyllda plötsligt ha en helt ny karriär. För referenser, kontakta till exempel Borås stadsbibliotek, Bollnäs bibliotek, Värsås bibliotek. Bokning sker via Författarcentrum

söndag 6 juli 2025

Är jag förberedd för visning?

Till tänderna!

Jag har packat måttrulle (eller vad det kan heta), printat ut planlösningen och stoppat ned en penna så att jag kan mäta vissa delar i alla fall. 

Just nu kokar jag potatis medan en kycklingfilé går i ugnen. Dags att återgå till det som är sunt för mig. Potatis har jag ju inte ätit på ett par år, men testar nu så får vi se. Jag har rätt mycket psoriasis runt fötterna just nu, men vet inte vad det beror på. 

Min känsla är ju att solarium har varit så bra för min hud (i kombo med matrestriktioner) och OM jag flyttar till Farsta har jag ett utanför dörren. Här måste jag åka i 15 minuter för att komma till ett och jag är ju kass på att lämna Selma. Det måste vi träna på när vi har flyttat. I Farsta finns ju också Friskis och mataffärer supernära. 

I morgon börjar jag jobba med mitt manus igen, tjohej på det. Jag hade ju världens peppigaste och härligaste möte om det med mitt team i fredags. 

Typ så, söndag. Bra dag, så här långt!


1 kommentar:

Eva-Lotta sa...

Rejält förberedd alltså! Hoppas att det går din väg.