Mina föreläsningar.

Jag berättar om ett författarliv som kanske har sett lite annorlunda ut än många andras. Min vardag i skrivsoffan i förorten. Uppväxten i Fjällbacka. Den ensamma mamman med världens bästa son. De slitsamma åren med heltidsjobb och pendling. Om hur var att debutera med en självbiografi som alla ville prata om och om hur surrealistiskt det är att få se sin bok på topplistor och att vid femtio år fyllda plötsligt ha en helt ny karriär. För referenser, kontakta till exempel Borås stadsbibliotek, Bollnäs bibliotek, Värsås bibliotek. Bokning sker via Författarcentrum

måndag 15 september 2025

Så.

Igår beställde jag tapeter.

Det gick sådär, får jag väl säga

De fuchsia (så märklig bakvänd stavning) färgade tapeterna frn Designers guild beställde jag för många rullar av, men de snälla människorna på Engelska tapetmagasinet hjälpte mig, tack och lov. Det handlar ju om rätt mycket pengar. Jag är inte helt hundra på var de ska sitta än,  Kanske köket men de kan lika gärna  hamna i lilla sovrummet där jag ska ha garderober, soffa och en tv. 

Och när vi just kommit in från promenaden idag fick jag veta att resten av tapeterna (från Midbec) kommer det att vara 2-3 veckors leveranstid på, vilket ju riskerar min plaen eftersom tapetseringen är bokad till den 10e oktober. Säger någon 2-3 veckor betyder det alltid 3 ... MINST.

Nu har jag förklarat läget för tapetbutiken och frågat vilken leverantör som har kortare leveranstid. 

Jag får ställa om i så fall. Tänka nytt. Det är jag bra på. I så fall behöver jag hitta en brun, en grön och en gredelin (PÅ RIKTIGT!)



Den översta är brun, inte grå som den ser ut här.



2 kommentarer:

Eva-Lotta sa...

Den ser verkligen grå ut. Konstigt att vissa färger blir så fel på bild. Hoppas de hinner komma i tid!

Åsa Hellberg sa...

Ja, hoppas det!