det vill säga enbart redigerar 10 sidor istället för 20. Inte för att vi ska göra något speciellt, tvärtom. En längre promenad vore bra för det blev det inget av igår när det regnade precis hela dagen.
I veckan är det jobb först och främst. På tisdag ska jag få hämta Mio på föris och på onsdag lämna Selma innan jag åker på förlagsmingel/fest på Söder någonstans.
Det är alltid bökigt med trafik på eftermidddagen och lika bökigt att hitta parkering just på Söder. Jag kanske borde åka kommunalt, ska kolla det. Det är ju inte så att jag inte räknar ut exakt hur jag ska göra.
Mina planer är mina lifesavers. Jag har ägnat mig åt sådana så länge jag kan minnas. Inget lämnas åt slumpen. Så länge jag kan påverka så gör jag det. Går jag på en buss bestämmer jag mig i samma ögonblick för var jag ska gå ut ur densamma. Det finns inte på kartan att inte veta det.
Sedan kan jag ändra mig under färden. Jag minns i New York när jag klev av för att en passagerare var påtänd och skrämmande, då kom jag ju inte dit jag skulle. Men i de fallen gör det inget för då ställer jag om, helt enkelt. Jag gjorde raskt en ny plan.
Där har vi det. Söndag.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar