Och när han såg mig blev han så glad att han kom och gav mig en kram och så stod han med huvudet lutat mot mig en lång stund. Hjärtat. Jag kände mig väldigt utvald.
En stund senare tittade vi på min telefon, och då lutade han sig mot mig igen i soffan och så satt vi tätt ihop och tittade på den lilla filmen. Han vet hur man får ett farmorhjärta att svämma över. Den där tilliten (som det kändes som) måste man verkligen vårda.
Mamma gick iväg och handlade och han brydde sig inte alls, vilket är så skönt. Det kan ju komma, såklart, men just nu får farmor passa.
Jag har föreslagit att jag hämtar honom en gång i veckan på föris. Kanske efter vilan, vid 13-14 tiden. Då hinner jag jobba en stund innan och får ett par timmar med honom själv innan mamma kommer från jobbet.
Han har lärt sig att säga glass, utan s. Gla och bil. Återstår att säga farmor.
Idag ska jag jobba och försöka överföra pengar från ett konto jag har i Swedbank till mitt företagskonto i Nordea. En stor momsåterbetalning från Skatteverket landande på fel konto men när jag försökte föra över pengarna i morse så satte en spärr hos Swedbank stopp. Jag måste ringa dem och höra hur man löser det. Jag minns inte att de återföringarna har kommit dit tidigare, å andra sidan var det länge sedan jag begärde en utbetalning från skattekontot. Jag brukar låta pengarna stå kvar.
JAJA. Det ordnar sig såklart.
Utöver det idag ska jag ta emot en väldigt tjusig väska, som jag har drömt om att köpa en ny sedan jag slet ut min förra som jag fick när jag var ung (av en snäll pojkvän). Jag slet verkligen ut den. Allt var trasigt, låset, remmen, själva väskan. Jag slängde den till sist. Har inte en aning om vad den kostade på den tiden, jag var 22 när jag fick den.
Och nu firar jag 40 tusen sålda av nya boken med en ny när jag är 64, hurra! Jag har tittat på den i många månader, i New York såg jag den på nära håll. Den blir ett utmärkt tillägg till min väskkollektion.
Utöver leverans av väska ska det leveras mat.
Idag är en hemmadag and I love it!



Inga kommentarer:
Skicka en kommentar