Mina föreläsningar.

Jag berättar om ett författarliv som kanske har sett lite annorlunda ut än många andras. Min vardag i skrivsoffan i förorten. Uppväxten i Fjällbacka. Den ensamma mamman med världens bästa son. De slitsamma åren med heltidsjobb och pendling. Om hur var att debutera med en självbiografi som alla ville prata om och om hur surrealistiskt det är att få se sin bok på topplistor och att vid femtio år fyllda plötsligt ha en helt ny karriär. För referenser, kontakta till exempel Borås stadsbibliotek, Bollnäs bibliotek, Värsås bibliotek. Bokning sker via Författarcentrum

torsdag 28 augusti 2025

4 dagar ledig utan en enda grej på schemat.

I helgen ska jag träffa Mio igen. Det blev för kort igår. Men de var snuviga så jag ville inte gosa för mycket. 


Han är så fin. Han åt puré när vi kom och gapade stort. Linnea lagar själv, och allt gillar han inte, men han tycker om mat

På väg från Odenplan till agentminglet träffade jag Jonathan på gatan, så mysigt. Han var på väg hem från jobbet som ligger en tvärgata längre bort och skulle ta bussen.

Efter att ha köpt KOLTABLETTER mot mina gaser (pga enorma mängder grönsaker till maten innan jag åkte, främst blomkål och broccoli) så traskade jag vidare mot agenten sökande efter en blomsteraffär. 

På Birger Jarlsgatan träffade jag Johanna Mo, och vi slog följe mot blommor och vår gemensamma agentur. Jag lurade henne att joina mig och Ninni i att ge dem en fin växt, och vi hittade en som vi båda blev nöjda med.

Det var en så trevlig och mysig tillställning på kontorets bakgård. Inte en droppe regn, massor av god plockmat och godis. Fantastisk ägare av agenturen (tre kvinnor runt 40) och supertrevliga författare, såklart. 

De jag pratade lite extra med var Christoffer Carlsson, som jag möjligtvis bara har hälsat på tidigare, kul att höra om hans skrivprocess (han jobbar dessutom heltid som doktor i kriminologi), Sara Strömberg som är så framgångsrik med sina deckare och som påminde mig att hon hade intervjuat mig inför ett bokbesök i Östersund (vilket jag inte minns, jo, besöket men inte intervjun, så trevlig människa som dessutom har samma norska förlag som jag) och förstås Ninni, Malin PG och de som satt vid mitt bord. Malin hade med sig sin hund, en sådan där stor vit (golden retriver?) som bara är snäll och ligger stilla vid sin mattes ben. 

Åter till agenturen. Jag är alldeles fascinerad av att alla tre ägare är 

1. otroligt intresserade av text och vill vara med i skrivprocessen, det är en dealbreaker för dem när de tar in en ny författare. 

2. säljare av rang.

Vilken kombination!

Just nu läser ju två av de tre mina manus, vilken ynnest!

Det här är agent- och genrebytet är  det allra viktigaste steget jag har tagit i hela min karriär, och jag är som jag har sagt tusen gånger så himla glad för det. 

Jag blir inte förvånad om fler feelgoodförfattare ger sig på ett genrebyte, det ska bli intressant att se framöver. 


Kaisa, Astri och Christine


Och någon heeeelt annat: Selma spydde ned soffan igår, den gröna, så nu är överdragen tvättade och fina (älskar IKEA och deras perfekta tvättbara klädslar, min andra från Sweef likadant. Ska alltid ha tvättbart. De blir ju som nya). 

Varför hon mådde dåligt vet jag inte, men eftersom hon inte kan låta bli det som ligger på gatan, är jag inte förvånad. Jag önskar att hon fattade det också, men hon struntar ju i om hon spyr, det är jag som får stå med eländet.

Inget mer efter det och allt hade gått bra i Solna.

Idag ska vi fortsätta städa, Selma och jag, och åka till OKQ8 och hämta en lite färgburk som jag har beställt, samt slänga allt skräp i bilen. 

Jag behöver ju putsa inför eventuella visningar, inte minst. 

Vi somnade sent igår, pga kom hem sent, så en tupplur i eftermiddag kommer att bli helt perfekt.

Torsdag, 28e augusti. Bra dag, så här långt!

2 kommentarer:

Eva-Lotta sa...

Vilken trevlig dag du fick. När vädret dessutom samarbetar så kan det inte bli mycket bättre.
Hoppas Selma är helt okej nu.
Ha en fin torsdag!

Åsa Hellberg sa...

Jadå, hon är okej igen.