Selma och jag attackerar den direkt med att gå upp klockan fem sex. Vi gillar båda våra tidiga mornar och vill ha pyttelite mörker ett tag till.
Igår var vi i skogen med Tage. Selma var sååå lycklig! Hon flög fram med honom framför sig. Han är lite större och starkare och mer van, men hon hängde verkligen med ändå. Hon skrek när han sprang för fort.
Han är en väldigt snäll hund och dessutom lydig, så när han löd omgående gjorde Selma det också. Så fint att se hur väl de kom överens.
Vid ett par tillfällen pep hon till och blev rädd när hennes sporre på benet (som en femte klo som sitter på frambenet) fick sig en törn. Den besvärar henne emellanåt och har vi otur tror hon att någon har gjort henne illa. Det var pyttelite så igår en väldigt kort stund. Då skrek hon till och kom och gömde sig bakom mig. Men sedan glömde hon det fort för att hon tycker så mycket om Tage.
På Ingarö, om hon hälsade på någon och sporren kom i kläm, skrek hon till, gömde sig bakom mig och hälsade aldrig på de människorna igen eftersom hon trodde att det var de som gjorde henne illa.
Pluttan. Hon grät när vi parkerade för att släppa av hennes kompis.
Ska kanske försöka hitta tuber att dra på benen över sporrarna när hon ska leka. Är dock lite rädd för att hon ska fastna i något och då blir det ju ännu värre. Man kan operera bort den där sporren om den är besvärlig, men vad jag har förstått så växer den ut igen.
JAJA, världens bästa dag för Selma i alla fall. Och hon var stuptrött resten av dagen. (Inte en enda leksak tittade hon på här hemma.)
Och jag fick en väldig trevlig stund med min kompis Ninni Schulman, som ju är en galet framgångsrik författare, senast med serien från Siljan. Vi har delat förlag i många år, numera har vi dessutom samma agent. Alltid lika kul att umgås med Ninni.
Så båda Hellbergstöserna hade en finfin dag i skogen. Idag tänker vi inte göra ett dugg utom att promenera och ta det piano hemma.
Jo, förresten, ska försöka få loss toalettlocket i mitt badrum. Jag tror dessvärre att det är fastskruvat i toalettstolen och det måste jag skruva loss. Otroligt opraktiskt, måste jag säga. Det är så tajt med plats runt om toaletten. Visst är svart lock snyggt, jag köpte det ju extra för att det var snyggt, men det är inte värt det om det inte går att göra rent ordentligt. Har försökt fota underifrån och det ser ut att sitta fast med en mutter. Måste kolla hur det ser ut på gästtoaletten, den använder jag ju aldrig, men det vore ju bra om det locket också går att lossa genom att bara dra det uppåt.
Hämtade min nya telefon igår, så kanske installerar den också. Den förra är inte särskilt gammal, men jag uplevde att den var helt opålitlig när jag var på Kanarieöarna i januari, och så kan man inte ha det. Jag måste kunna ringa och ta emot samtal när jag reser till New York om tre och en halv vecka.
Ska lämna in den, hoppas verkligen att felet ligger i telefonen! Förra gången min telefon pajjade hade jag tappat den på ett stengolv, och till sist var skärmen helt svart, vilket gjorde att jag inte kunde överföra allt som jag hade behövt till den nya telefonen jag fick köpa samma dag.
Bara en sådan sak som bank-id, som man behöver från den gamla telefonen om man skaffar en ny. Den gången fick jag gå till banken för att få ett nytt.
Så kan man som stressad författare inte heller ha det!
Kanske ska gå ned till TRE-butiken och fråga vad som kan ha gått fel på Kanarieöarna? De kanske vet?
JAJA.
Söndag, schmöndag, när solen skiner och klockan är 7.22.


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar