Mina föreläsningar.

Jag berättar om ett författarliv som kanske har sett lite annorlunda ut än många andras. Min vardag i skrivsoffan i förorten. Uppväxten i Fjällbacka. Den ensamma mamman med världens bästa son. De slitsamma åren med heltidsjobb och pendling. Om hur var att debutera med en självbiografi som alla ville prata om och om hur surrealistiskt det är att få se sin bok på topplistor och att vid femtio år fyllda plötsligt ha en helt ny karriär. För referenser, kontakta till exempel Borås stadsbibliotek, Bollnäs bibliotek, Värsås bibliotek. Bokning sker via Författarcentrum

lördag 18 april 2026

Det blir mitt elfte besök i New York.

 Det första var ren semester. 


Bild från min 50-års dag


Men de andra gångerna har jag haft mitt anteckningsblock och penna i handen vart jag än har gått.

Jag vet inte hur många böcker och serier som stan har varit med i, men det är förstås flera: Sonja, Flanagans och Fjällbackasystrarna. Gloria, på sätt och vis. Jag såg ju Carmen i New York, min andra resa dit var bara av den anledningen. Jag köpte biljetterna till operan först och sedan funderade jag länge på om jag skulle resa eller inte.

Idag är en oehört busy dag i Farsta. Först och främst ska jag jobba. Sedan försöka få koll på kläder till resan och jag börjar med att stryka. I min biljett ingår 2 resväskor and I love it. Det är så sällan jag får svassa runt i fina kläder och smycken utan att känna mig utklädd och New York är staden där ingen lyfter ett ögonbryn, utan bara säger "love your outfit". 

Än så länge är det kaftanväder, det vill säga 15 gr och blandat moln och sol. Hoppas att prognosen håller i sig. Det vädret är det allra bästa.  

Och jag måste starta min nya telefon, just nu ligger den bara och skiner.

Jag pratade med TRE häromdagen och vet ni? Man kan ladda ned ett nytt simkort, man behöver inte sätta in det gamla. Helt galet bra. Då har jag alla förutsättningar för att telefonen ska fungera i USA, inte bråka som den gjorde på Kanarieöarna. Nytt sim och ny telefon. 

Det måste jag fixa idag. Den kan ligga och överföra grejer medan jag jobbar. 

När jobbet är klart ska jag skriva en LISTA, printa ut saker, som till exempel teaterbiljetter, om telefonen inte funkar (det hände när jag hade Telia som leverantör. Katastrof när man reser, ju. Jag stod där och kom inte in på nätet för att hitta mina biljetter och kön bakom mig växte). Den gången hittade de mitt namn i sina papper, tack och lov. 

I föreningen är det en väldigt sent påkommen städdag idag (det dök upp aviseringar om det i slutet av förra veckan) och det kan jag bara inte, det går inte efter att ha varit borta i de tre dagar jag skulle ägna åt min packnng och mitt manus. I morgon ska jag till frissan och sedan hämta Selma och då vill jag gärna att det mesta av det som ska packas ned ligger på matbordet. 

Typ så. Hemma i Selmas soffan, och höften är BRA plötsligt. Trots 100 mil i bil. Helt galet och jag håller förstås tummarna för att det håller i sig. 

Nu kör vi lördag!

Inga kommentarer: