och hade ont när jag vaknade. Men nu helt okej.
Idag ska jag ha det coachsamtalet jag trodde att jag skulle haft igår. Jag ska dra en dammsugare och dammtrasa över hemmet eftersom jag får lunchgäster i morgon. Mellan 17-19 kommer Ica (tror jag) och det som blir över ska jag ägna åt manus.
En granne kommer hit och hjälper mig med ett fönster som inte är riktigt stängt. Det ven från det igår när det blåste men jag fick bara inte ned kroken och Selma var rädd och kröp upp i mitt knä
Alltså, byta fönster här uppe kan inte vara lätt, men jag antar att det är nödvändigt snart. Det finns sprickor i fönstren och det är väl ett tecken om något. Man inspekterade tydligen fönstren på de tre övre planen strax innan jag flyttade in, men vad man kom fram till vet jag inte.
Jag har ju fortfarande ingen värme så det är ju också något som måste fixas. Särskilt om det ska fortsätta BLÅSA IN!
Det är en lite av en B-lägenhet det här. Tur att den är så fin och göllig. Numera också den finaste i huset. Nä, det finns säkert finare, men nyare badrum och kök. En nyinflyttade på våning 13 renoverar också. Tror att den var HELT i orginal från 1960, skulle vara kul att se hur mycket de har gjort.
Det är svårt att veta hur det ser ut hemma hos andra för det finns 60 lägenheter i huset och jag har bara varit inne i en av dem.
Jag träffade en farbror, 78, från veteranpoolen som var där och målade. Han kunde inte sluta jobba, pensionen var för dålig. Men bra ändå att man har möjlighet att jobba om man kan och vill, tycker jag. Han var en svennebanan, borde rimligtvis få en hyfsad pension om han inte har valt att jobba svart genom åren. Jag tror att många män, särskilt hantverkare, har gått i den fällan och jag tycker inte synd om dem.
Själv hoppas jag ju kunna jobba i all evighet, amen.
Jag har två fakturor kvar att betala från flytten: golvläggningen och toainstallationen. Men nu är i princip mina ROT och RUT slut, jag får in toainstallationen också, men har sagt till om golvläggningen att de inte får dra av 50% på arbetskostnaden på fakturan, för det finns det inte längre utrymme till.
Är man två dubblas ju summan men är man solokvist får man göra avdrag upp till 50 tusen på ROT och 25 på RUT. Extra förmånligt just i år, för då höjdes avdraget till 50%. Nästa år är det som tidigare år, 30%, och det är där min golvläggning landar.
Det är när man betalar fakturan som styr, inte när den är utställd.
Typ så, denna torsdag den 11e december.
Min lilla familj i Solna åt Nobelmiddag hemma igår och följde tv-sändningen. Det var förrätt, varmrätt och dessert. Och så fick jag en bild på en glad Mio. Hans allra första tand har brutit ut och han hade en tandborste i munnen.
Jonathan fick inga tänder förrän han var ett år och tappade inte sina första förrän han var runt 8-9, så vid 16 fick han dra ut mjölktänder (flera kindtänder) för att få upp den nya. Alltså är det bra att Mio får sina nu vid 10 månader. Genomsnittet är tydligen 6-8 månader.
Jonathan har aldrig haft ett hål, och jag tror inte att Linnea har haft det heller. Jag borstade hans till han var 10 (jag knöt hans skor också ...) för det var det man sa att man som förälder skulle göra. Jag gjorde som jag blev tillsagd med sånt. Hur rekommendationen ser ut numera vet jag inte.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar