Det finns remsor man kan klistra på, vilket jag skulle klara själv.
Trots varma element är det bara 18 grader när man kommer upp och jag behöver dra igång mina extraelement eftersom det känns så kallt. Men så glad att jag har dem!
Igår passade jag Mio. Det var som en komisk film.
Han vaknade, jag skulle ge honom lite att äta men när jag hade spillt ut en halv flaska välling över hela bordet, välte Mio Selmas vattenskål över hela sig och vi fick byta pyjamas, han var inte längre varken hungrig eller trött, däremot bajsnödig så blöjbyte på golvet med en Selma som såg på mig med en min som sa att hon önskade att bebisen sov. Svetten rann, unge ålade sig, och någon mer sömn innan mamma och pappa kom hem vid 22.15 blev det inte.
Men Mio var glad och pep inte en sekund, tack och lov. Han var nog lite fundersam när det var jag som dök upp när han vaknade (mamma och pappa la honom innan de gick), men inte mer än så.
Idag är det nyårsafton. Mormors födelsedag. Hon föddes fem i tolv, 1912. 113 år sedan. Det var120 år sedan morfar föddes . Det är så man förstår att man inte är purung själv. Mormor var 50 år när jag föddes och flyttade in hos henne och morfar.
Så grattis på födelsedagen, mormor!
Lediga eftermiddagar den här veckan måste jag börja tänka på min resa nästa torsdag. Plocka fram, se vad som behöver fräschas upp efter ett halvår i garderoben, etc. Collegetröjor och skrivklänningar, men också finare till kvällen.
JAJA. Pass plånbok och piljetter. Viktigast ändå.



2 kommentarer:
Han ville väl umgås med farmor.
Gott Nytt År!
Haha, ja. Gott nytt år!
Skicka en kommentar