men har inte bråttom. Det enda som står på agendan idag är att sola i 13 minuter.
Igår var Simona här, så mysigt att prata MANUS, framtidsdrömmar och mål. OCH nypa sig i armen. Vi debuterade ju samtidigt och har varit tajta sedan dess. Följts åt både professionellt och privat. Vilken ynnest!
Och så fick jag testa hur nära centrum jag bor, för när Simona skulle gå, efter att ha rekommenderat en bok, gick jag med, sprang in i bokhandeln, och två minuter senare var jag tillbaka i lägenheten igen med min nya bok. Så himla lyxigt! Jag trivs allt bättre. Visst finns det smågrejer med lägenheten som någon gång måste fixas, men jag tror faktiskt att jag är hemma. Inte minst för att Selma och jag kan gå åt tusen håll så fort vi kommer utanför huset. Hittills har vi inte gått samma promenad en enda dag. För Selma är det roligt, jag märker ju hur kul hon tycker det är att gå nu. Så mycket nytt att sniffa på.
I morgon ska jag hämta Selma, och dagen efter passa Mio. Låt oss hoppas att min högerarm/axel, eller var problemet nu sitter (varje rörelse gör ont i överarmen, men problemet i sig kan lika gärna sitta i axeln/nacken), har förbättrats tills jag ska passa honom. Just nu försöker jag använda armen så lite som möjligt. Har tagit värktabletter och det dämpar.
Jobba går bra så länge jag sitter i kökssoffan. Vid matbordet, där jag brukar sitta, är det inte bekvämt just nu. Armen vill inte vara utsträckt på det sättet. I soffan kan överarmen hänga rakt ned.
Jag beställde mat från Ica idag, som kommer redan ikväll, mellan 16.30-17.30. En söndag, en samma-dags-beställning! Helt galet lyxigt det också. Det hade inte gått på Ingarö är jag rätt säker på. Här finns så många fler leveranstider att välja på än det fanns där. Ännu ett skäl att älska Farsta.
Hade tänkt åka till Haninge och min favoritIcaMaxi, men jag ska inte bära. Jag tror ju att det är det som har knäckt armen. Istället får någon annan göra jobbet, så betalar jag extra för tjänsten. Hur mycket vet jag inte, tror att de lägger någon procent på priserna. Plus frakt om man inte beställer mycket. Värt varenda öre, om ni frågar mig.
Skulle jag få mer långvarigt ont i armen, kommer jag inte att tveka på att anlita en städfirma, så kan jag sitta i min soffa med datorn och titta på medan någon annan tar hand om mitt damm.
Om det skulle behövas ekonomiskt någon gång är ju en städfirma det som jag skulle kunna tänka mig att starta. Det är en hederligt och bra jobb, och om det behövs kommer jag inte att tveka på att anlita någon. Dock inte den firman som var här och städade efter min renovering. De slarvade.
Typ så, denna 28e december. 10 dagar till manuslämning och avfärd till Kanarieöarna. Min granne passar lägenheten och jag funderar på att be henne sätta på och stänga av elementen varje dag, om hon pallar. Har svårt att tro att föreningen hinner göra något innan jag åker.
Att lägenheten ska stå helt utan värme i två veckor låter inte särskilt bra, men jag vet inte om jag törs lämna de elektriska elementen på hela tiden heller.
JAJA, jag ska kolla med henne.
Nu på manuset igen, tjohej.





Inga kommentarer:
Skicka en kommentar