i min arm i flera dagar, sedan bar jag tunga grejer till soprummet, lekte med Mio och lyfte honom, och vad som utlöste vad vet jag inte, men jag har i alla fall irriterat något igen som gör att jag har fått ont. Jävla skit.
Men jag tror att det är överansträngning mer än Frozen shoulder, eftersom det var helt läkt i flera dagar. Jag ska vila armen allt jag kan nu, och har ju en fin möjlighet till det när jag åker till Kanarieörna. Att jobba med datorn i knäet är betydligt skönare än att sträcka armen framåt på ett bord, så det ska jag göra då i två veckor. Kanske läker det ut helt då. Hoppas det.
Jag har i alla fall duschat och om tre timmar ska jag lämna in bilen på tvätt (för första gången sedan jag hyrde den för 4 månader sedan. Så länge brukar det aldrig gå men med mitt farande senaste tiden har det liksom inte varit någon idé. Men nu, så.
När den är inlämnad ska jag sola i 12 minuter och sedan till frissan, hurra, äntligen på det också!
Tvättat håret har jag inte gjort, trots att jag vet att frissan gärna ser det, men det hade varit för påfrestande för armen idag.
Och sedan kommer Simona och hälsar på, tjoho på det!
Igår bokade jag av hotellet på Arlanda på nyårsafton. Selma och jag får helt enkelt hitta ett sätt för henne att inte bli så rädd.
Hennes första nyår (då bodde vi också i Farsta) matade jag på med godis när det small som mest. Kanske ska göra det den här gången också. Det funkade då och då small det också rejält.
Nu soffan och datorn i knäet en stund, efter att ha slagit på strömmen som gick i köket när jag var VILD och hade på diskmaskin, två extra värmekällor och kaffebryggaren samtidigt.
Tio sidor är morgonens mål. Jag har en timma och fyrtio minuter på mig.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar